📞 +420 773 488 588

Co přinesl nový rok 2024 pro OSVČ? – část 1.

Rok 2024 přináší mnoho změn, dnes si představíme první část nejdůležitějších změn, které se týkají živnostníků.

Za prvé došlo k navýšení průměrné mzdy na 43 967 Kč. Tato částka má vliv zejména na progresivní zdanění, slevy na dani, minimální vyměřovací základ, zálohy na pojistném, rozhodnou částku pro vedlejší činnost a paušální zálohy. V první části se zaměříme na povinnosti vůči správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. V druhé části se zaměříme na povinnosti vůči finančnímu úřadu. 

Minimální vyměřovací základ a zálohy na pojistném

Sociální pojištění

Zde se nám zvýšil vyměřovací základ z 50 % na 55 %. Dále bude také docházet k postupnému zvýšení minimálního vyměřovací základu o 5 % ročně z 25 % až do výše 40 %. Pro rok 2024 se tedy jedná o 30 %. Od roku 2024 je také nově povinnost pro osoby, které v minulém roce hradily minimální zálohy, nově platit zálohy v nové minimální výši již od 1.1.2024. Minimální měsíční záloha pro hlavní činnost činní 3 852 Kč a pro vedlejší činnost 1 413 Kč. Minimální měsíční vyměřovací základ u OSVČ hlavních, které v roce 2023 zahájí činnost (respektive min. 20 let předtím nevykonávaly činnost) činí 10992 Kč a minimální výše zálohy na pojistné na důchodové pojištění u těchto OSVČ činí 3 210 Kč.

Nemocenské pojištění

I zde došlo k zvýšení sazby nemocenského pojištění a to na 2,7 %. Je třeba zmínit, že placení nemocenského pojištění je pro živnostníky dobrovolné.

Zdravotní pojištění

Jelikož se nám zvedla průměrná mzda, tak se nám zvedli i ostatní zálohy. Zdravotní pojištění není výjimkou. Nové minimální měsíční zálohy pro hlavní činnost činní 2 968 Kč, pro vedlejší činnost minimální měsíční záloha není.

Kdy je OSVČ vedlejší a jaká je rozhodná částka?

Rozhodná částka pro vedlejší činnost u sociálního pojištění činní 105 521 Kč, u zdravotního pojištění není stanovena. OSVČ je vedlejší, pokud je zaměstnaná, může být i na dohody – pokud bude odvedeno pojistné do minima; pokud pobírá invalidní nebo starobní důchod; pokud pobírá rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky jsou vyplaceny z nemocenského pojištění zaměstnanců; pokud osobně pečuje o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby v 1. stupni; pokud osobně pečuje o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve 2-4. stupni, pokud se jedná o osobu blízkou nebo jde o osobu, jež není osobou blízkou a zároveň žije s OSVČ v domácnosti; pokud vykonává vojenskou službu v ozbrojených silách ČR, pokud nejde o vojáky z povolání; pokud je nezaopatřeným dítětem. V ostatních případech se bude jednat o hlavní činnost.

Další články